درد واژن در بارداری

درد واژن در بارداری

درد واژن در بارداری خبر از چه می دهد؟ خطرناک است؟

تیر کشیدن و درد واژن در بارداری معمولا از سه ماهه دوم بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و رشد جنین در خانم های باردار رخ می دهد که با روش های مناسب و طبیعی قابل درمان است.

علت درد واژن در بارداری و روش تسکین آن

وقتی زنی باردار می شود، میزبان تغییراتی در بدنش خواهد بود؛ اندام های داخلی تکان می خورند و برای ایجاد فضایی برای جنین در حال رشد حرکت می کنند و این با تغییرات هورمونی همراه است، که به صورت ناراحتی و تغییرات در ریتم های شبانه روزی هستند.

مادر انتظار دارد که پس از باردار شدن درد داشته باشد. یک زن باردار معمولاً در بخش های مختلف بدنش درد می کشد که شامل پایین کمر، شکم و سینه می شود. برخی از زنان باردار ممکن است درد را در واژنشان تجربه کنند، در شروع یا سه ماهه دوم بارداری یا حتی گاهی حتی در طول دوران بارداری چنین اتفاقی خواهد افتاد.

انواع دردهای واژینال در بارداری:

انواع دردهای واژینال تجربه شده توسط زنان می تواند به طور گسترده به سه نوع تقسیم شود:

1.درد شدید:

این، یک اتفاق شایع در زنان باردار است و درد سوزشی نیز در این رده قرار دارد. این امر ممکن است به دلیل کشش عضلات رحمی در هفته 5 ام تا 8 ام بارداری رخ دهد. علت دیگر، نفخ شکم مادر است. اگر درد در طول هفته 37 ام شروع شود، معمولاً به خاطر زایمان است.

2.درد مکرر:

درد مکرر یک مشکل شایع در میان زنان است نه تنها فقط در دوران بارداری. این مشکل معمولاً به علت فرآیندهای التهابی در لوله های رحمی و یا دهانه رحم ایجاد می شود. اگر درد پس از درمان به سرعت فرو بنشیند، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد - با این حال، اگر افزایش یابد، قطعاً باید به پزشک مراجعه کنید.

3.درد مقطعی:

درد مقطعی کوچک هنگام بارداری یک اتفاق شایع است و احتمالاً نتیجه رشد رحم است. با این حال، این می تواند نشانه التهاب مثانه در مراحل اولیه بارداری باشد. اگر درد در مراحل بعدی بارداری رخ دهد، باید سریعاً با آمبولانس تماس بگیرید - که ممکن است به دلیل کنش جفت باشد. در پایان روز باید همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

درد واژینال چیست؟

دلایل درد واژینال در دوران بارداری بسیار زیاد است و بسته به زمان و شدت، می تواند بی اهمیت یا جدی باشد. برخی از دلایل در متن زیر آورده شده است:

بزرگ شدن رحم:

این یک علت شایع درد واژینال در دوران بارداری است. اندازه رحم به منظور تطبیق جنین رشد می کند و این منجر به فشار بر واژن و ماهیچه های اطرافش می شود.

تغییرات هورمونی:

بارداری باعث تغییرات هورمونی می شود و می تواند موجب خشکی غیر معمول در واژن شود. این خشکی می تواند باعث درد واژینال بویژه در طول آمیزش جنسی شود.

رشد جنین:

با افزایش اندازه جنین در رحم، رباط ها در ناحیه لگن نیز گسترش می یابند. این می تواند باعث انسداد مجاری و عضلات اطراف واژن شود که منجر به احساس درد شدید و شدید درد می شود.

دلایل درد واژن در بارداری را بشناسید

عفونت:

اگر درد شما در ناحیه تناسلی خارجی و واژن است، ممکن است علت آن عفونت در منطقه باشد. اگر حدس می زنید که واژن آلوده است، فوراً با یک دکتر مشورت کنید. شایع ترین نوع عفونت، کاندیدا است که به راحتی بر زنان باردار تاثیر می گذارد چون ایمنی آن ها بسیار پایین است. درمان عفونت های کاندیدایی یک فرآیند طولانی است، زیرا داروهای ضد عفونی به ندرت در دوران بارداری تجویز می شوند.

آماس گردن رحم:

دهانه رحم می تواند منجر به درد شدید در واژن شود. این آماس در مراحل بعدی بارداری رخ می دهد، چند هفته قبل از زایمان . اما اگر درد در شکم کم تر باشد و یا اگر افزایش یابد، باید با پزشک خود مشورت کنید.

حاملگی خارج رحمی:

تشخیص حاملگی خارج از رحمی ممکن است مشکل باشد، با این حال اگر سینه هایتان حساس است و درد شدید واژینال دارید، توصیه های پزشکی ضروری است. لکه بینی یا خونریزی جزئی و گیجی ممکن است باعث سو ظن از حاملگی خارج رحمی شود.

چگونه می توان درد واژن ناشی از حاملگی را درمان کرد؟

درد واژینال در برخی مراحل در تمام مادران وجود دارد، بنابراین دانستن چگونگی کاهش درد واژینال در دوران بارداری مهم است.

داروهای تسکین درد می توانند فرصتی موقتی فراهم آورند و بهتر است با پزشک مشورت کنید.

دراز کشیدن به سمت چپ می تواند گردش خون شما را بهبود بخشد و فشار واژینال را کاهش دهد.

به طور مشابه، نشستن با بالا بردن پاها می تواند باعث کاهش فشار واژینال در طول بارداری و در نتیجه کاهش درد واژینال شود.

در برخی از زنان، درد گردن رحم در دوران بارداری به سادگی با دراز کردن باسن آرام می شود.

حمام گرم یک معیار بزرگ در مقابل درد واژینال عمل می کند.

تمرینات ساده ای مانند شنا و یوگا می تواند باعث بهبود گردش بدن و تقویت ماهیچه ها شود. آن ها درد زایمان را تسکین می دهند.

ماساژ لگنی، اگر پس از مشاوره پزشکی و با کمک متخصص آموزش دیده انجام شود، می تواند به تسکین درد و حمایت از لگن کمک کند.

از آنجایی که فشار واژینال اغلب به خاطر ماهیچه های ضعیف و فشار بر لگن است، کشش های آرام می توانند به فرد کمک کنند. سعی کنید کمر و باسن خود را کشش دهید تا درد و فشار را کم کنید.

استفاده از غلتک فومی می تواند به شل کردن ماهیچه های کشیده شده کمک کند. اگر درد شدید باشد، استفاده از یک پک گرم به ناحیه ممکن است کمک کند. حرارت را پایین نگه دارید و بعد از حداکثر سه دقیقه، پد را بردارید.

روش های تسکین درد واژن در بارداری

انجام تمرینات کف لگن.

یکی از راه حل های درمان درد واژن در دوران بارداری حرکات ورزشی است. ماهیچه های کف لگن را منقبض کنید طوری که انگار سعی دارید ادرار کنید، چند ثانیه نگه دارید و بعد آزاد کنید. حداقل دو بار در روز تکرار کنید. این کار می تواند ماهیچه های بدن که بدن برای بیرون راندن کودک استفاده می کند را تقویت کند.

در دوران بارداری فعال باقی بمانید.

حتی تمرینات با شدت پایین مانند پیاده روی می تواند به تقویت ماهیچه ها و ارتقا وضعیت خوب کمک کند. این ممکن است درد و فشار را تسکین دهد و ماهیچه های لگن را قوی نگه دارد.

نوشیدن آب فراوان.

آب بنوشید خصوصاً بعد از ورزش و در هوای گرم. این می تواند به پیش گیری از یبوست کمک کند که در غیر این صورت منجر به فشار می شود.

مشکلات شایع در همه بیماران:

برخی عوامل می توانند باعث احساس فشار واژینال یا لگنی در تمام مراحل بارداری شوند. این ها شامل:

یبوست:

بسیاری از زنان در طول دوران بارداری با یبوست مبارزه می کنند. یبوست می تواند باعث ایجاد احساس پری یا فشار در واژن شود، به خصوص وقتی مدفوع سفت باشد و یا چند روز از زمان حرکت روده گذشته باشد.

نوشیدن زیاد آب و خوردن میوه و دیگر غذاهای با فیبر بالا ممکن است به یبوست کمک کند. اگر فشار واژینال یا لگن در زمان رفتن به دستشویی باشد و درد هنگام ادرار باشد و تب داشته باشید، مراجعه به پزشک ضروری است.

پرولاپس عضو لگن (POP).

زمانی که فشار واژینال سخت می شود، می تواند نشانه POP باشد .POP وقتی رخ می دهد که ارگان ها در داخل یا نزدیک به لگن به سمت پایین افتاده باشند و گاهی به واژن یا راست روده می روند.

POP قابل درمان است اما می تواند موجب بی اختیاری، درد شدید و مشکلات شدید شود. زنانی که ناگهان احساس فشار شدیدی می کنند، به سختی کنترل روده یا مثانه خود را دارند، باید با پزشک مشورت کند.

گردن رحم ضعیف:

برخی از زنان دارای رحم گردن ضعیفی هستند که گاهی به آن نارسایی رحم یا عدم کفایت رحم می گویند. برخی از زنان با این مشکل ممکن است سقط جنین کنند یا زایمان زودرس داشته باشند، زیرا گردن رحم زن به اندازه کافی قوی نیست که از رحم حمایت کند. در اغلب موارد، یک گردن رحم ضعیف با مداخله زودرس قابل درمان است.

زنانی که احساس فشار شدید واژینال دارند، به ویژه در دوران بارداری، می توانند از یک پزشک درخواست کنند تا گردن رحمشان را بررسی کنند. بستن کمربندهای ایمنی را در نظر بگیرید، به دنبال پک های حرارتی بگردید که به کشیده شدن رباط ها کمک می کنند. قبل از امتحان با متخصص زنان خود مشورت کنید.

احساس درد در واژن در طول بارداری در هنگام رشد جنین، غیر معمول نیست، شما می توانید از شر این درد واژینال خلاص شوید، اما قبل از انجام هر کاری که نیاز دارید با پزشک خود صحبت کنید.

درد واژینال در دوران بارداری می تواند موجب ناراحتی شما باشد و مشکل شایعی در میان زنان است. چند تغییر سبک زندگی می تواند به کاهش درد واژینال کمک کند، اما اگر احساس کنید که درد در حال افزایش است، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجایی که دردهای واژینال در بارداری اغلب توسط بسیاری از خانم ها تجربه می شود، اما در برخی موارد ممکن است شرایط پزشکی زیربنایی وجود داشته باشد. جنین در حال رشد فشارهایی را بر روی رباط ها و اعصاب لگن وارد می کند. وقتی عصب امتداد می یابد باعث درد نیشگونی می شود.

تعداد کمی از زنان تنها برای چند دقیقه و چند ثانیه احساس درد می کنند، در حالی که برای برخی دردهای شدید واژینال ممکن است طول بکشد. بهترین راه برای تسکین درد واژینال در دوران بارداری، خوابیدن به سمت چپ است.

افزایش جریان خون علت درد واژن در بارداری:

افزایش جریان خون به واژن یکی دیگر از علل شایع درد در واژن در دوران بارداری است. وقتی خون بیشتری به سمت رحم می آید، باعث درد در اطراف واژن می شود.

در دوران بارداری، جریان خون تا سه برابر افزایش می یابد که باعث ایجاد درد شدید در واژن می شود. واژن و بافت های اطراف آن ممکن است متورم شوند که می تواند باعث ایجاد درد با کوچک ترین لمس شود.

واژن حساس ممکن است که محرک جنسی را افزایش دهد، اما تعداد کمی فکر می کنند که دخالت در فعالیت جنسی می تواند باعث درد شود.

در دوران بارداری، خصوصاً زمانی که درد واژینال وجود دارد، زن می تواند فعالیت های جنسی داشته باشد که این کار می تواند به تسکین درد و تورم واژینال کمک کند.