بهترین راه برای كاهش درد پریود

افراد زیادی قبل از شروع خونریزی ماهیانه یا در زمان قاعدگی از درد و انقباض رنج می برند، برای بعضی از خانم ها، عادت ماهانه یک کابوس است. کابوسی که هر ماه با درد شدید، بی حالی، خستگی، تهوع، سردرد، سرگیجه و ناراحتی دیگر تکرار میشود به همین علت بسیاری از خانم ها به دنبال راهکارهایی برای کاهش درد دوران پریودی میباشند. در این مقاله روش های خانگی و همچنین راهکارهای پزشکی را برای شما گرداوری کرده ایم تا بتوانید درد پریودی را کاهش دهید.

دردهای قاعدگی (پریود) چیست؟

بسیاری از زنان کرامپ های شکمی دردناک را طی زمان قاعدگی تجربه میکنند. عضلات رحم و عضلات شکمی اطراف رحم برای بیرون راندن مایع قاعدگی انقباض یافته میشود اعتقاد بر این است که انقباضات عضلانی رحم با افزایش رها شدن اسیدهای چرب موسوم به پروستاگلاندین از بافت پوششی رحم تولید میشود این کرامپ دیسمنوره اولیه یا دردهای قاعدگی نامیده میشود.

ناحیه شیوع درد در هر خانمی متفاوت است، گاهی این دردها تا زیر کمر و حتی کلیه های فرد را فرا می گیرد و امکان دارد از یک تا دو روز پیش از قاعدگی آغاز شود و تا 4 روز طول بکشد. اما این دردها نظم خاصی ندارد و شدت و محل آن در هر فرد و در هر ماه متمایز است. این دردها که از نوع کوفتگی هستند، گاهی وقت ها آن قدر شدیدند که فرد ناگزیر میشود دست از تمام فعالیت هایش کشیده و دراز بکشد. دردهای قاعدگی همراه با علایم مختلفی هستند مثل تهوع، سردرد، خستگی، کسالت، اسهال، استفراع و... در واقع با وجود این دردها قاعدگی برای بعضی خانم ها تبدیل به یک فاجعه ماهیانه میشود.

دیسمنوره اولیه معمولاً طی یک تا دو سال نخست زندگی رخ میدهد و امکان دارد تا زمان یائسگی ادامه یابد ولی در بسیاری از زنان به تدریج علایم دیسمنوره پس از اواسط ۲۰ سالگی فروکش نماید.

راه های سنتی برای کاهش درد پریود:

معمولاً هر دردی درمان مخصوص بخود را دارد. دردهای زمان قاعدگی هم از این قانون مستثنی نیستند و راه های بی ضرری برای درمان آن ها موجود است

دارچین

دارچین بعنوان ماده ای تسکین دهنده و کاهش دهنده ی التهاب شناخته شده است. یک دمنوش با دارچین به بهبود انقباضات رحمی کمک خواهد کرد. نصف قاشق چای خوری پودر دارچین و نصف قاشق جوز داخل آن بریزید.

زنجبیل

زنجبیل میزان هورمون های درد در بدن را کاهش میدهد و به شما انرژی زیادی میدهد که در طول روز احساس خستگی نمی کنید. زنجبیل را به آب جوش اضافه کنید و بخورید، این ترکیب به کاهش انقباضات رحمی کمک میکند.

کاهش درد قاعدگی با ماساژ با روغن ها:

با استفاده از روغن های معطّر مخصوص و ماساژ میتوانید به درمان درد گرفتگی قاعدگی کمک کنید. با استفاده از روغن های مثل اسطوخودوس، مریم گلی، میتوانید طول مدت درد دوران قاعدگی را کوتاه کنید.

برای کاهش درد پریود آب بنوشید:

در صورتی که شما آب زیادی مینوشید، میتوانید از درد قاعدگی و نفخ شکم جلوگیری کنید. هدف استفاده آب گرم میباشد. که برای بهتر شدن گرفتگی موثر است برای این که جریان خون در بدن را افزایش می دهد و گرفتگی های عضلانی را آرام می کند.

رازیانه:

یک قاشق چای خوری دانه های رازیانه را به یک فنجان آب جوش بیفزایید، مخلوط را مجددا به مدت 5 دقیقه حرارت دهید. اجازه دهید تا اندکی خنک شود و بعد میل نمایید.

این چای گیاهی را دو بار در روز، سه روز قبل از تاریخ شروع قاعدگی خود استفاده کنید و آن را تا زمان از بین رفتن درد ادامه دهید. در صورتی که این چای داغ استفاده شود، تأثیر گذاری بیشتری خواهد داشت.

سبزی جعفری:

یک چهارم فنجان جعفری جدید را داخل یک لیوان بریزید و سپس آب جوش را به آن بیفزایید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید و سریعاً بنوشید. از این درمان دوبار در روز در طول زمان قاعدگی استفاده کنید.

اسیدهای چرب بیشتری استفاده کنید:

پژوهش های زیادی نشان داده است که استفاده این اسیدهای چرب که عمدتاً در غذاهایی مثل ماهی، آجیل ها مانند گردو، بادام و یا دانه هایی مثل کنجد موجود است، باعث کاهش علائم دیسمنوره (درد هنگام پریود) میگردد.

کاهش درد پریودی با دارو:

داروهای بدون نسخه برای درمان اغلب موارد گرفتگی قاعده در دسترس است. اما توجه داشته باشید که به هیچ عنوان بدون نظر پزشک مصرف ننمایید.

مسکن ها

داروهای بدون نسخه برای درمان اغلب موارد سندرم قاعدگی در دسترس است. ضد پروستاگلاندین ها، گرفتگی رحم را کاهش میدهد، جریان خون را تسکین میدهد و ناراحتی را از بین می برد. این داروها همچنین امکان دارد حاوی مسکن هایی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن باشد. این داروها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) میباشند. NSAID ها هم تنها برای کاهش درد گرفتگی پریود استفاده میشوند.

قرص های ضد بارداری

پزشک امکان دارد قرصهای ضد بارداری هورمونی را برای جلوگیری از تخمک گذاری و کاهش شدت درد پریود تجویز کند. این کار با نازک شدن پوشش رحم، که در آن پروستاگلاندین ها تشکیل میشوند، همراه است. این کار باعث تنگی و خون ریزی میشود.

در بعضی موارد، قرصهای کنترل حاملگی را میتوان بطور پی در پی استفاده کرد. در این مورد اصلاً خون ریزی وجود نخواهد داشت. اقسام دیگر قرصهای کنترل بارداری، من جمله بعضی از انواع IUD هورمونی، حلقه های واژینال، پچ ها و تزریق ها میتوانند به کاهش گرفتگی کمک کنند.

توجه: در صورتی که درد ها ناشی از یک بیماری باشند، مثل اندومتریوز یا فیبروئیدها، امکان دارد جراحی برای برداشتن بافت غیرطبیعی مورد نیاز باشد.

کارهایی که باید برای کاهش درد زمان پریودی انجام دهید:

- حسابی استراحت کنید و در صورتی که لازم بود، مرخصی بگیرید اگر چه اغلب خانم ها به آسانی میتوانند بر اوضاع مسلط شوند، ولی با این حال بعضی از خانم ها هم هستند که درد خانه نشین شان میکند. بهتر است به خودتان فشار نیاورید. در صورتی که دردتان زیاد است، استراحت کنید و مرخصی بگیرید. بی تردید سر کار رفتن، در حالی که کمرتان از درد خم شده کار عاقلانه ای نیست.

- بدون شک اصلاً خانمی دلش نمی خواهد در دوره ی پریودش ورزش کند. ولی باید بدانید که انجام حرکات ورزشی منظم سبب کاهش دردهای قاعدگی میشود. اما منظورمان این نیست که روز نخست پریودتان ورزش های سنگین انجام دهید. بلکه انجام حرکات ورزشی مناسب سبب میشود که اکسیژن بیشتری به اعضای بدن برسد و جریان خون بیش تر شود.

- مواقعی که بسیار کلافه و مضطرب اید، پنج بار از راه بینی نفس عمیق به درون بکشید و بیرون دهید. خواهید دید که در تخفیف درد و علائم شما بسیار مؤثر است.

- همان طور که گفتیم گرما سبب کاهش درد میشود. دوش آب گرم (نه داغ) بگیرید. آب گرم شما را از نظر روحی و روانی آرام میکند و دردتان را کاهش میدهد .

راهکارهای پیش گیری از درد پریود:

غذاهایی که باید یک هفته پیش از آغاز پریود شدن استفاده کنید تا در زمان پریودی درد کمتری داشته باشید:

یک هفته پیش از آغاز پریود، بهتر است از اسفناج (می توانید آن را بخارپز کرده و با ماست میل کنید که بسیار هم خوشمزه است)، تمشک و گردو استفاده کنید. همچنین از زعفران، رازیانه، ترخون، تره فرنگی، موسیر، فلفل سیاه، دارچین و پوست پرتقال بیشتری در موقع طبخ غذاها استفاده کنید.