آبرسانی پوست چیست؟ اهمیت آن و معرفی چند ماسک آبرسان

آبرسانی پوست

آبرسانی پوست چیست؟

یکی از روش های شاداب کردن پوست، آبرسانی است که این کار بیش تر در آرایشگاه ها انجام میشود. اکثر آرایشگران معتقد هستند آبرسانی به پوست برای هر پوستی و هر سنی بدون ضرر است و با توجه به نوع هر پوست، میشود شیوه های مختلفی برای این کار برگزید. آن ها میگویند آبرسانی به ترمیم، جرم گیری، پاک سازی، لایه برداری و... کمک میکند .

با توجه به اینکه پوست بیرونی ترین اندام بدن و با بخش های مختلفی در تماس است، توجه به سلامت آن از اولویت هاست. امروزه بیش تر خانم ها به جوانی، شادابی و زیبایی پوستشان بیش از قبل اهمیت می دهند ...

یکی از روش های شاداب کردن پوست ، آبرسانی است که این کار بیش تر در آرایشگاه ها انجام میشود. اکثر آرایشگران معتقد هستند آبرسانی به پوست برای هر پوستی و هر سنی بدون ضرر است و با توجه به نوع هر پوست، میشود شیوه های مختلفی برای این کار برگزید . آن ها میگویند آبرسانی به ترمیم، جرم گیری، پاک سازی، لایه برداری و... کمک میکند .

آبرسان پوست یا هیدرودرمی به معنی رطوبت رساندن به پوست است. با انجام آبرسان پوست میتوان سلول های آنرا سرزنده کرد تا تأثیر بسزایی در شاداب بودن و جوانسازی پوست داشته باشند.

اهمیت آب رسان صورت در زیبایی

با افزایش سن، پوست آغاز به شکننده شدن و بروز چروک میکند. اشخاص باید از سنین 30 سالگی به بعد به فکر رسیدگی به پوست خویش باشند. یکی از تاثیرگذارترین کارهایی که میتوان برای این کار انجام داد، پیروی از رژیم غذایی سالم هست. آشامیدن 8 لیوان آب در روز هم میتواند در این امر کمک شایانی کند. استفاده از میوه و سبزیجات را هم نباید فراموش کرد. افرادی که دارای پوست خشک و عادی هستند، باید از کرم آب رسان پوست استفاده کنند.

بهترین سن برای آبرسانی چیست؟

از ۳۰ سال به بالا، برای این که با افزایش سن، چروک پوست( به خصوص در پوست های خشک) بیش تر میشود. امروزه با بکار بردن شیوه هایی میتوان با تزریق مواد جاذب آب، پوست را هیدراته کرد. رایج ترین شیوه، مزوتراپی هست که در آن هیالورونیک اسید که یک گلیکوپروتئین جاذب آب هست به پوست داده میشود تا کم بود آنرا جبران کنیم. هیالورونیک اسید در پوست همه اشخاص وجود دارد ولی با افزایش سن مقدارش کم میشود و از دلایل خشک تر شدن پوست، کم شدن آن است.

▪ آیا کسی که تغذیه سالمی داشته باشد، یعنی روزی ۸ لیوان آب، میوه و سبزی کافی که سبب طراوت پوست میشوند ، استفاده کند و پوست خوبی هم داشته باشد، باز هم به آبرسانی احتیاج دارد؟

نه، آبرسانی یک کار فانتزی است، نه یک شیوه درمانی. این کار بیش تر برای زیبا و شاداب کردن پوست انجام میشود ، بدین ترتیب کسی که پوست خوبی دارد، به آن نیازی نخواهد داشت.

به چه دلیل باید از انواع کرم های مراقبتی استفاده کرد؟

گذشته از هر چیز لازم به یادآوری است هر آنچه که می خورید و می نوشید در پوست انسان که حکم بزرگ ترین عضو بدن را دارد، تاثیر گذار است و به خاطر اینکه پوست نخستین عضوی است که در نظر نخست دیده میشود، بایستی که به نگهداری از آن اهمیت دهیم. در کل 30 درصد پوست از آب و چربی تشکیل شده است که اگر پوست رطوبت و طراوت خویش را از دست دهد و در اصطلاح دهیدراته شود، دچار خشکی شده و ظاهر آن پوسته پوسته شده و خط و خطوط پیری بسیار سریعتر از هنگام ظاهر میشود . هیچ میدانید ایجاد کشیدگی و خشکی در پوست منجر به ترک خوردگی شده و لایه های تحتانی در معرض باکتری ها و عفونت های احتمالی قرار می گیرند. بدین ترتیب استفاده از انواع آبرسان ها و مرطوب کننده ها بسیار ضرورت دارد.

اصلی ترین وظیفه کرم های آب رسان و مرطوب کننده چیست؟

کرم های آبرسان باعث تقویت پوست شده و به علت تحریک کلاژن سازی و الاستین پوست از ایجاد چروک و پیری زودرس پیش گیری نموده و سبب جوان سازی و طراوت پوست میشوند .

از طرف دیگر کرم های مرطوب کننده به علت وجود عناصری مثل اسید هیالورونیک، گلیسیرین، سوربیتول، روپیلن گلیکول، اسید لاکتیک و عصاره بلغور جو دو سر باعث جذب مولکول های آب به پوست شده و از این طریق باعث نرمی و طراوت پوست میشوند. هم زمان با جذب آب توسط پوست نرمی و طراوت ایجاد می شود. ولی برای حفظ این خاصیت بایستی از کرم های مرطوب کننده دارای روغن بادام شیرین، روغن زردآلو، کره شی و کره کاکائو استفاده نمود، برای این که با تشکیل یک لایه محافظ بر روی پوست جلوی از دست رفتن آب بین بافتی را می گیرند.

بهترین سن و بهترین زمان برای استفاده از کرم های آبرسان؟

هر کسی حتی در زمان بچگی و نوجوانی خویش متوجه جنس پوست خویش میشود و باید که کم و بیش از این محصولات مراقبتی استفاده نماید. ولی پس از سن 30 سالگی استفاده از محصولات آب رسان و مرطوب کننده الزامیست، برای این که در این سن رفته رفته روند پیری آغاز شده و بدن میزان کمتری الاستین و کلاژن تولید میکند، که اینها دلایلی بر وقوع پیری هستند، بنابراین به منظور پیش گیری از پیری زودرس باید استفاده دائم و روزانه را در دستور زندگی خویش بگذارید. ولی بهترین زمان استفاده پس از حمام هست، به طوری که اول در حمام از یک اسکراب مطلوب استفاده نمایید، اسکراب ها منفذها بسته پوست را باز نموده و سلول های مرده را از بین می برند، بنابراین در این زمان آبرسان بهتر جذب شده و بیش تر به تقویت پوست کمک میکند .

آبرسانی پوست

به چه دلیل باید از آبرسان استفاده کرد؟

چند سالی هست که بعضی از سالن های آرایشی اقدام به ارائه خدماتی مانند پیلینگ پاک سازی یا آبرسانی پوست کرده اند، در آبرسانی پوست، از راه بیرونی رطوبت پوست را افزایش می دهند. با این روش رطوبت رسانی به سلول های لایه شاخی و تورژسانس افزایش یافته و سلول ها تورم کرده و در نهایت پوست شاداب تر میشود . ولی فراموش نکنید که این خدمات زیبایی دارای نتایج کوتاه مدتی هستند که بهتر هست پیش از مهمانی ها یا مجالس انجام بدهید.

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده در زمان مصرف اونهاست، یعنی اول باید شما میزان خشکی پوست را تشخیص دهید و بسته به احتیاج پوستتون از این محصولات استفاده نمایید.

آبرسان ها، محصولاتی هستند که برای درمان دهیدراته شدن پوست کاربرد دارند تا آب مورد نیاز پوست را تأمین نمایند.

مرطوب کننده ها، برای درمان پوسته پوسته شدن دور لب ها و خشکی روی صورت کاربرد دارند، برای این که دارای روغن و چربی هستند.

در حقیقت مسوولیت اصلی یک مرطوب کننده حفظ رطوبت پوست است و مسئولست آبرسان جذب آب مورد نیاز پوست است و هیچگاه نباید پوست های خشک از آبرسان استفاده کنند، برای این که اونها نیازمند مرطوب کننده هستند.

پوست کم آبی که به اندازه مورد نیاز آبرسانی نشده هست، هم چنان ظاهری درمانده و سفت دارد و پوستی که خشکه، ولی هیدراته شده، مرطوب نیست و هم چنان نشانه هایی از خشکی و پوسته پوسته شدن در آن مشاهده میشود .

نقطه مشترک آبرسان ها و مرطوب کننده ها: هر دوی این محصولات خاصیت آبرسانی دارند و وظیفه اصلی آن ها نفوذ آب به سلول های پوست است، ولی آبرسان ها این وظیفه را به شکلی کاملاً حرفه ای انجام می دهند .

بهترین ماسک های آبرسان پوست خانگی

ماسک آب رسان فلفل رنگ سیاه و ماست:

شاید فکر کنید که فلفل باعث سوزش پوست شود ولی این بی شک یک باور است و همین. فلفل سیاه سرشار از ویتامین ها، چون A، K، املاح معدنی و آنتی اکسیدان های موثر هست و برای درمان خشکی پوست میتواند یکی از ترکیبات اصلی ماسک آبرسان صورت باشد.

برای تهیه نخستین ماسک یک قاشق فلفل قرمز آسیاب نشده را رنده کنید و با دو قاشق غذا خوری ماست مخلوط کنید. این مخلوط را به مدت 2 تا 3 دقیقه روی پوست خویش بگذارید. هنگامی که مخلوط روی پوست است به آرامی پوست خویش را ماساژ دهید و بعد صورت خود را با آب سرد فراوان بشویید. پس از آن با کرم مرطوب کننده پوست خویش را چرب کنید.

برای تهیه ماسک دوم با فلفل یک قاشق فلفل سیاه، یک عدد سفیده تخم مرغ، یک قاشق عسل را خوب با هم ترکیب کنید و پس از شستشو و خشک کردن پوست به مدت 15 تا 20 بر روی پوستتان بگذارید. بعد از چند وقتی کوتاه تأثیر آنرا بر روی پوستتان مشاهده خواهید کرد.

ماسک آبرسان آواکادو:

آواکادو یکی از میوه های استوایی فوق العاده موثر برای پوست است که توانایی آبرسانی بالایی دارد.

برای تهیه یک ماسک گیاهی و میوه ای فوق العاده برای پوست صورت یک قاشق آووکادو له شده، با یک قاشق ماست کم چرب و یک قاشق چای خوری چای رنگ سبز خشک آسیاب شده احتیاج داریم. چای رنگ سبز را که به خوبی پودر شده درون آبکش ریخته و آبکش را روی ظرف آب درخال جوش بزارید تا چای مرطوب و نرم بشه، بعد آووکادو له شده و ماست بهش اضافه کنید و خوب هم بزنید. ماسک فراهم شده را 10 دقیقه روی پوست بگذارید و بعد آبکشی کنید.

آبرسانی پوست

ماسک چای سبز

برای استفاده ماسک چای سبز بهتر است از روش اسپری کردن استفاده کنید. به این ترتیب که اول آب داغی که شیره چای رنگ سبز وارد آن شده هست را صاف کنید. زمانیکه آب داغ سرد گردید میتوانید روغن ها و موادی که برای تندرستی پوستتان مفید هستند را به آن بفزایید. این مخلوط را در یک بطری ای که سرش اسپری است بریزید و آنرا در یخچال قرار دهید. اکنون ماسک شما آماده است. بهتر است در روز چند مرتبه این آمیخته را به پوستتان اسپری کنید.

با به کاربستن این کار پوست صورت در گرما میتواند خنک شود و آبرسانی می شود. در نتیجه پوست میتواند تازگی و طراوت اش را مجدد پیدا کند و برای شما پوستی جوان و شاداب به ارمغان بیاورد.

ماسک آبرسان بادام وعسل:

برای تهیه یک ماسک خوب آبرسان برای پوست، کافی است 3 قاشق غذاخوری عسل را با دو قاشق غذاخوری روغن بادام در ظرفی مخلوط نموده و آنرا روی حرارت آرام بگذارید. مخلوط را اندکی بعد از گرم شدن از روی حرارت بردارید. ماسک آماده را 20 تا 30 دقیقه روی پوست بگذارید و بعد بشویید.

ماسک آبرسان صورت خیار و گلاب:

پوست خیار را به کمک رنده ریزریز کنید و آنرا به مدت 30 دقیقه درون گلاب مرغوب خیس کنید. بعد پوست خیار خیس شده در گلاب را به مدت 20 دقیقه روی پوست صورتتان ماسک کنید. استفاده از این ماسک بصورت روزانه تأثیر زیادی در افزایش آبرسانی و برطرف شدن زبری پوستهای خشک دارد.