اپیلاسیون و دپیلاسیون

لیزر موهای زائد

اپیلاسیون

اغلب مردان و زنان ازداشتن موهای زائد رنج می برند و به دنبال راههایی هستند که از شر موهای زائد خلاص شوند. لیزر، تیغ، موم، موچین، بند، کاغذ سمباده مخصوص و کرم های موبر می توانند به شما کمک کنند که به صورت موقت یا دائم این مشکل برطرف شود. بیشتر افراد از اصطلاح اپیلاسیون برای برداشتن موها چه به صورت موقت یا دائم استفاده می کنند که این اصطلاح اشتباه می باشد.

1)اپیلاسیون "لطمه زدن به پیاز مو": برطرف کردن دائم یا همیشگی موهای بدن با دستگاه الکترولیز ( اپیلاتور ) را اپیلاسیون می گویند که تنها توسط متخصصین الکتولیز انجام می شود.

2)دپیلاسیون "لطمه زدن به ساقه ی مو": برطرف کردن موقت موهای زائد بدن به وسیله ی مواد شیمیائی و یا وسایل متفرقه را دپیلاسیون گویند.

دپیلاسیون به وسیله تیغ : آسان و سریع تیغ بهترین وسیله پاک کردن سریع بدن از موهای زائد است، به ویژه برای افرادی مفید است که پوستی حساس دارند. در صورتی که تیغ را برای دپیلاسیون انتخاب می کنید، تنها کافی است هر دو روز یک بار، یک دوش 10 دقیقه ای بگیرید تا پوست شما نرم شود. سپس با مقداری آب صابون پوست را لیز کنید تا تیغ به راحتی روی آن حرکت کند. تیغ را از مچ پا به سمت زانو بکشید. تیغ ساقه مو را درست هم سطح لایه اپیدرم پوست(لایه سطحی پوست) قطع می کند.

در حال حاضر، تیغ هایی وارد بازار شده است که لایه نازکی ژل نرم کننده دارد تا به پوست آسیب نرساند. با این حال پیشنهاد می شود در کنار آن، از صابون یا ژل های نرم کننده هم استفاده کنید. توجه داشته باشید گرچه تیغ وسیله ای سریع و آسان است، ولی رشد و ضخامت موها پس از مدت کمی افزایش می یابد، بنابراین برای دست و صورت توصیه نمی شود. پس از دپیلاسوین با تیغ، هرگز از دئودورانت ها روی پوست استفاده نکنید.

دپیلاسیون با دستگاه های اپیلاتور : اقتصادی دستگاه های اپیلاتور، از جمله اقتصادی ترین وسایل برای رفع موهای زائد بدن است.

این دستگاه ها به دو دسته تقسیم می شوند:

گروهی که تنها ساقه مو را کوتاه می کنند و گروهی که مو را از ریشه درمی آورند.

وقتی از دستگاه های اپیلاتوری که مو را از ریشه درمی آورند، استفاده می کنید، رویش موها دو تا سه هفته عقب می افتد. از این دستگاه ها روی تمامی قسمت های بدن می توانید استفاده کنید.

تنها عیب این دستگاه ها این است که باعث به وجود آمدن جوش های ریز روی پوست های حساس می شود و اگر چه موهای بسیار ریز را می گیرند، ولی به مرور زمان باعث رویش موهای زیر پوستی می شوند.

لیزر موهای زائد
نکات مهم:

* توجه داشته باشید پیش از اپیلاسیون با دستگاه های اپیلاتور یک دوش آب گرم بگیرید تا پوست نرم شود.

* بهترین زمان برای دپیلاسیون ، بعد از ظهر است تا التهابات احتمالی پوست در طول شب فروکش کند.

* قبل از دپیلاسیون با دستگاه های اپیلاتور، مطمئن شوید چربی کرم یا بقایای آرایشی از روی نقاطی که می خواهید دپیلاسیون کنید، کاملاً تمیز و برداشته شود.

* بعضی مواقع، موهای نازکی که به سمت عقب رشد می کنند، به سطح پوست نمی رسند و زیر پوست رشد می کنند. برای پیشگیری از چنین مواردی می توانید از دستکش ماساژ (کیسه مخصوص حمام) یا پیلینگ بدن استفاده کنید. این کار سلول های مرده پوست را از بین می برد، به طوری که موهای نازک به راحتی می توانند به سطح پوست بیایند و به وسیله اپیلاتور برداشته شوند.

* بر خلاف تیغ که پس از استفاده از آن موها ضخیم و رشد آنها سریع تر می شود، آزمایش های پوست شناسی نشان داده است که استفاده از اپیلاتور این مشکل را به وجود نخواهد آورد. چیزی که سبب شد، این عقیده در میان مردم جا بیفتد این است که بسیاری از خانم ها در تابستان دپیلاسیون می کنند. طبیعتاً دمای بالای هوا روی رشد موهای بدن تاثیر می گذارد. در تابستان گردش خون سریع تر است. این موضوع به تغذیه ریشه ها و در نتیجه رشد سریع تر موهای بدن کمک می کند.

دپیلاسیون به وسیله موچین

موهای ابرو و موهای زبر و کوتاه را می توان به وسیله موچین دپیلاسیون کرد. رشد موها بعد از انجام این نوع دپیلاسیون، طبیعی خواهد بود.

دپیلاسیون به وسیله ی موم

بیشتر برای موهای دست و پا استفاده شود در ضمن استفاده ی زیاد از موم باعث شل شدن پوست می شود. دپیلاسیون به وسیله ی نخ و دپیلاسیون به وسیله ی کرمهای مو بر از دیگر وسایل برای از بین بردن موهای زائد می باشد.