درمان موهای زائد

لیزر موهای زائد

درمان موهای زائد

1- درمان هیرسوتیسم(پرمویی) به چند روش انجام مى شود؟

دو روش دارویى و فیزیکى برای درمان موهای زائد داریم. بحث دارویى که کاملاً تخصصى است و به گفتن آن نیازى نیست. اما درمان فیزیکى شامل استفاده از تیغ، کندن موها (اپیلاسیون)، کم رنگ کردن (دکلره)، الکترولیز (سوزاندن ریشه ی موها)، لیزردرمانى است. در ضمن، به خانم های چاق توصیه مى شود که وزن خود را متعادل نگه دارند، چون یکى از عوامل شایع پرمویى چاقى است.

چند تار موى اضافى در ناحیه ی چانه یا سبیل زنان هیرسوتیسم نیست. این موها را به روش فیزیکى مى شود از بین برد و جاى نگرانى ندارد. در صورت مشاهده ی موهاى ضخیم و تیره در قسمت هایى مثل کمر، سینه، پاها، زیر گردن، ران و ... ، با مراجعه به پزشکپ و انجام آزمایشات هورمونی و سونوگرافى و... بیمارى را کشف و درمان را آغاز کنید.

2- آیا استفاده از تیغ یا کندن موها (اپیلاسیون) به افزایش و رشد موها یا ضخیم شدن قطر آنها کمک مى کند؟

اگر فردى زمینه ی ابتلا به پرمویى را نداشته باشد، به هیچ شکلى دچار هیرسوتیسم نمى شود. پس براى تمیز کردن موهاى بدن و صورت این روش ها قابل استفاده است. در صورت ناراضی بودن، ممکن است شخص نیاز به درمان داشته باشد که باید پزشک متخصص غدد یا پوست یا زنان راه درستى به او نشان دهد.

البته گاهى درمان دارویى به تنهایى اثر نمى کند و شخص باید هم زمان از روش لیزر و الکترولیز هم استفاده کند.

3- بهترین روش حذف موهای زائد به عنوان گزینه ی اول

برای افرادى که با رشد طبیعى موهاى بدن مواجه اند، تراشیدن موها یا کندن با موچین و بند انداختن یا دکلره (بور کردن مو) مناسب می باشد که راحت و کم خرج تر است. استفاده از موم و کرم هاى موبر هم روش های مناسبى برای از بین بردن موهای زائد است که براى بدن ضررى ندارد.

گاهى رشد موها به قدرى سریع مى شود که با این راه ها نمى توان ظاهر زنانه را حفظ کرد که در این صورت الکترولیز و لیزر(درمان فیزیکى) پیشنهاد می شوند.

لیزر موهای زائد

4- لیزر درمانى و الکترولیز برای درمان موهای زائد چه عوارضى بر پوست به جا مى گذارد؟

در الکترولیز، برای از بین بردن موهای زائد سوزنِِ ریزی را وارد ریشه ی مو مى کنند و آن را مى سوزانند. این کار برای از بین بردن موهای زائد دردناک و وقت گیر است و اگر بهداشت رعایت نشود و فرد درمان گر از سوزن یک بار مصرف استفاده نکند، خطر عفونت و هپاتیت و حتى ایدز را ایجاد مى کند.

علاوه بر آن، الکترولیز بسیار کند پیش مى رود و با سریع ترین دست، در هر مرحله، 30 درصد موهای زائد مى سوزد و فرد باید براى سوزاندن محیط کوچکی مثل چانه بارها مراجعه کند.

در افراد هیرسوت ، چون رشد موها زیاد و سریع است، تقریباً درمان آن چند سال طول مى کشد و این طولانى شدن و تکرار الکترولیز خطر ایجاد "اسکار" یا "زخم روى پوست" را دارد، یعنى این که در محل سوزاندن ریشه ی مو جاى سوزن ها مى ماند که به یک دستى و زیبایى پوست لطمه مى زند.

روش لیزرى برای از بین بردن موهای زائد عوارض کمترى دارد. پس از اتمام کار هم لازم است فرد سالى یک بار توسط متخصص لیزر درمانى تحت معاینه و درمان قرار گیرد تا از رشد موهاى جدید جلوگیرى شود.

5-آیا لیزر برای از بین بردن موهای زائد عارضه اى ندارد؟

لیزر درمانى هم در چند مرحله انجام مى شود و ممکن است پوست فرد را بسوزاند که به دنبال آن عفونت ایجاد شود و در محل سوختگى، لکه روى پوست بماند. این مسئله بسیار کم اتفاق مى افتد.

عوارض لیزر برای از بین بردن موهای زائد از الکترولیز و حتى داروهاى ضد هیرسوتیسم، بسیار کم تر است. اشکال بزرگ لیزر را هزینه ی بالاى آن است. چون دستگاه هاى لیزرى گران قیمت است و نگه دارى از آن ها هم پرهزینه است.

6- هزینه ی لیزر درمانى برای از بین بردن موهای زائد تقریباً چقدر تمام مى شود؟

قیمت آن، بسته به وسعت و اندازه اى که لیزرى مى شود، تفاوت دارد. برای مثال قیمت لیزر کردن چانه برابر با قیمت کل نواحى صورت مى شود.