آیا واقعا لیزر عوارض دارد؟

لیزر

استفاده درست از لیزر ، عوارضی به همراه ندارد

بیشترین استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن است و اگر از این روش درمانی به درستی استفاده شود، عوارضی به همراه نخواهد داشت.

دکتر سیما رسایی اظهار کرد: لیرز در زمینه علوم پزشکی و درمانی، استفاده های بسیاری دارد که یکی از مهم ترین استفاده های آن در زمینه درمان بیماری های پوستی است و بیش ترین استفاده از روش درمانی لیزر در درمان بیماری های پوستی، برای از بین بردن موهای زائد است.

رسایی تصریح کرد: در صورت استفاده صحیح از روش درمانی لیزر، معمولا مشکلی برای بیمار ایجاد نمی شود. در استفاده از روش درمانی لیزر، به ندرت ممکن است فردی دچار سوختگی شود که آن هم پس از چند روز بهبود می یابد و اثرات سوختگی از بین می رود.

این متخصص پوست خاطرنشان کرد: از بین بردن خال و تاتو و درمان زگیل از دیگر موارد استفاده از روش درمانی لیزر است که در این موارد نیز معمولا مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی شود. از بین بردن جای جوش های صورت نیز مورد دیگری است که معمولا برای درمان آن از روش لیزر استفاده می شود که به سه روش لیزر سطحی، عمقی متوسط و عمیق انجام می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: در روش درمانی لیزر عمیق، لازم است پس از انجام لیزر مراقبت های بیش تر و دقیق تری از پوست انجام شود و تا حد امکان محلی که مورد درمان قرار گرفته، نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد.

رسایی گفت: پیش از انتخاب روش درمانی لیزر، لازم است بیمار مورد معاینه متخصص پوست قرار گیرد و اگر پزشک تشخیص داد که انجام لیزر عارضه ای برای بیمار به همراه نخواهد داشت و پوست بیمار پذیرش لیزر را دارد، می توان از روش درمانی لیزر استفاده کرد.

وی افزود: برخی پوست های دارای جای جوش، شرایط انجام لیزر را ندارند و ممکن است پس از لیزر، زخمی کوچک بر روی پوست ایجاد شود و قرمزی سطح پوست تا مدت ها باقی بماند. در چنین مواردی لیزر CO2 استفاده نمی شود و به جای آن از روش میکرودرم استفاده می شود.

این متخصص پوست تصریح کرد: در روش میکرودرم با استفاده از دستگاهی ویژه از پوست مراقبت می شود آلودگی ها، چربی ها، گرد و غبار و موادی زائدی که روی سطح پوست قرار دارند، از سطح پوست برداشته می شوند. استفاده مکرر از این روش می تواند موجب تقویت فیبرهای کلاژن پوست شود و در نتیجه سطح پوست درخشان تر می شود.

رسایی گفت: افزایش قوام پوست و از بین رفتن جای جوش و از بین رفتن چین و چروک های خفیف سطح پوست از دیگر مزایای استفاده از روش میکرودرم است.