درمان قطعی موهای زائد

درمان قطعی موهای زائد

درمان قطعی موهای زائد چیست؟

موهای ناخواسته یا موهای زائد به موهایی گفته می شود که در مواضعی از بدن ایجاد میشود که غیر معمول بوده و رنگ تیره آنها نیز این رویش غیر طبیعی را بیش تر نمایان می سازد. رویش موهای زائد را عمدتا در نواحی چانه ، لب فوقانی ، نواحی دو طرف صورت، از محل ناف به طرف پایین و در فرورفتگی ناحیه کمر ، به رنگ تیره و سیاه می توان مشاهده نمود .

ریشه هر مو دارای رنگدانه ای به نام ملانین بوده که در روند رشد مو ، به تدریج این رنگدانه فعال گشته و تمامی بدنه یک مو را تیره و به رنگ های سیاه ، قهوه ای و بلوند و ... در می آورد .

مکانیسم اثر لیزر بر موهای زائد چگونه است؟

مکانیسم اثر لیزر ، بر بمباران و نابود ساختن رنگدانه یا ملانین موجود در ریشه مو استوار می باشد .

لیزر ، با گسیل نمودن نور هدایت شده خود به سوی هدف یا cible مو که همان محل انبار شدن ملانین موجود در ریشه هر مو است ، رنگدانه مورد نظر را بمباران و نهایتاً متلاشی می نماید .

اثر نور لیزر بر روی ملانین یا رنگدانه مو بر اساس مکانیسم گرم نمودن آن تا حد نابود کردن مو بوده که این مکانیسم به نام فوتو ترمولیز خوانده می شود .

در پی تابش نور هدایت شده لیزر به ریشه مو ، رنگدانه مو گرم شده و نهایتاً به علت افزایش شدید دما ، دچار از هم گسیختگی اجزا آن و نهایتاً مرگ سلولی ایجاد می گردد .

بدیهی است با نابود شدن مرکز رنگ سازی موها (ملانین)، فرد پس از طی مدت معینی از درمان ، باید کاهش محسوس موهای زائد و ناخواسته خود را مشاهده نماید .

لیزرهای الکساندرایت ، لیزر ruby ، لیزر دیود ، لیزر ipl ، و لیزر nd:yag در زمره لیزرهایی هستند که قادر به درمان موهای زائد بر اساس مکانیسم یاد شده فوق می باشند که در این میان لیزر الکساندرایت بیشترین و بهترین تاثیر و کم ترین عارضه را دارد .

درمان قطعی موهای زائد

ضروری است به نکاتی چند جهت آگاهی از قابلیت درمان موهای زائد با لیزر برای محو و از بین بردن موهای زائد فهرست وار اشاره نمود .

1- لیزر فقط رنگدانه های تیره موجود در ریشه های مو را بمباران و نابود می سازد . بنابراین درمان موهای سفید ، روشن و پرزهای صورت و بدن توسط لیزر امکان پذیر نمی باشد .

2- افرادی که دارای پوست روشن هستند نتیجه درمان موهای زائد بهتر از درمان در افراد دارای پوست برنزه و تیره می باشد .

3- در افراد برنزه و دارای پوست تیره ، به لحاظ فعال تر بودن رنگدانه ها در پوستشان متخصص باید به منظور پیشگیری از ایجاد عوارض پررنگی و بد رنگی بر روی پوست دقت لازم را داشته باشد .

4- نتیجه درمان موهای زائد توسط لیزر در صورتیکه کلیه پارامترهای لازم همچون انرژی ، مدت زمان پالس و ... به درستی توسط متخصص معالج انتخاب گردد ، پس از هر جلسه بین 25 تا 20 % موهای زائد ناخواسته باید از بین برود

5- فاصله بین دو جلسه درمان موهای زائد با لیزر حداقل باید 6 هفته در نظر گرفته شود .

6- تعداد جلسات درمان با لیزر در افراد مختلف متفاوت است ولی به طور متوسط 4-6 جلسه ضروری است .

7- در پی انجام هر جلسه درمان موهای زائد با لیزر ممکن است علائمی همچون قرمزی ، التهاب خفیف و یا متوسط ولی گذرا ، ایجاد گردد که پس از گذشت چند ساعت برطرف گشته و هیچ نشانه و علامتی غیر عادی به روی پوست نباید باقی بماند .

8- در فواصل بین لیزر از روش هایی که باعث کندن ریشه مو می شود ( موچین ، بند ، موم و اپی لیدی ) استفاده نشود و در صورت لزوم موها تراشیده شود .

9- پس از درمان توسط لیزر ، بمنظور رفع شدن سریع تر علائم فوق ، پیشنهاد می گردد محل درمان شده توسط کیسه یخ سرد گردد . و در صورت مشاهده هر گونه عارضه غیر طبیعی یا تاول بدون هیچ دستکاری سریعاً با پزشک معالج مشورت شود .

10- در صورتی که محل درمان شده توسط لیزر در ناحیه صورت باشد ، ضروری است که حتماً از کرم های ضد آفتاب قوی به منظور پیش گیری از عوارضی همچون تیره شدن محل درمان استفاده نمود .

11- افرادی که اختلالات زمینه ای همچون اختلال هورمونی و یا کیست تخمدان دارند علاوه بر لیزر باید تحت درمان دارویی نیز قرار گیرند .

12- اگر سابقه تب خال دارید و یا داروی خاصی استفاده می کنید قبل از انجام لیزر پزشک معالج خود را مطلع نمایید .

درمان قطعی موهای زائد

نظر متخصصین در رابطه لیزر موهای زائد چیست؟

یک متخصص پوست میگوید: کاهش موهای زائد با استفاده از داروهای شیمیایی و گیاهی تنها در مدت مصرف دارو اتفاق می افتد و با قطع مصرف دارو موهای زائد با همان ضخامت رشد می کنند.

با اشاره به اینکه اختلالات هورمونی و زمینه ارثی از دلایل اصلی رویش موهای زائد در زنان است، اظهار کرد: در 50 درصد موارد موهای زائد به دلیل اختلالات هورمونی و 50 درصد زمینه ارثی موجب رویش مو های زائد می شود.

وی با اشاره به اینکه بهترین راه درمان موهای زائد لیزر است، افزود: در صورتی که علت ایجاد موی زائد اختلال هورمونی باشد با مصرف دارو برطرف می شود و با انجام لیزر نتیجه درمانی بهتری نسبت به زمینه ارثی موی زائد دارد.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: 3 تا 6 جلسه انجام لیزر نتایج درمانی قابل توجهی برای رفع موهای زائد دارد.

این متخصص افزود اثرات درمان توسط لیزر برای زنان باردار و شیرده گفت: به طور معمول درمان موهای زائد توسط لیزر در دوران بارداری و شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند زیرا لیزر از جنس نور و عمق نفوذ آن حداکثر 4 میلی متر است.

وی با بیان اینکه تحقیقات نشان می دهد حتی لیزر موهای شکم در دوران بارداری هیچ مشکل برای جنین ایجاد نمی کند، تصریح کرد: معمولا پزشکان در دوران بارداری برای احتیاط و در دوران شیردهی به دلیل احتمال تاثیر لیزر بر هورمون های تحریک شیردهی در خون، درمان با لیزر را انجام نمی دهند اما این کار به لحاظ علمی منعی ندارد.

این متخصص پوست با بیان اینکه اگر درمان موهای زائد با لیزر به درستی انجام شود عارضه ای برای پوست ایجاد نخواهد شد، گفت: در برخی موارد ممکن است لیزر سوختگی های سطحی روی پوست ایجاد کند که به لکه های طولانی مدت تبدیل می شود.

دو نوع مراقبت پس از درمان با لیزر وجود دارد که نخستین مراقبت در مورد ایجاد التهاب بر روی پوست است که با تجویز کرم های ضد التهاب رفع می شود و در مورد دوم ایجاد حساسیت های پوستی است که برای مراقبت از آن در مقابل اشعه آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده می شود.

وی تاکید کرد: درمان موهای زائد با لیزر باید توسط متخصص و در مراکز مطمئن با دستگاه های مجهز انجام شود زیرا پارامترهای دقیقی برای این کار نیاز است اما متاسفانه امروز لیزر توسط تکنسین ها، ماماها و آرایشگرها نیز انجام می شود.

این متخصص پوست، مو و زیبایی هم چنین در خصوص تاثیر گیاهان دارویی و شیمیایی در درمان موی زائد گفت: کاهش موهای زائد با استفاده از داروهای شیمیایی و گیاهی تنها در مدت مصرف دارو اتفاق می افتد و با قطع مصرف دارو موهای زائد با همان ضخامت رشد می کنند و لیزر بهترین روش درمان موهای زائد است.