خطرات استفاده از مژه مصنوعی

مژه مصنوعی

هر انسانی زیبایی را دوست دارد، زیرا میل به زیبایی در فطرت هر انسانی وجود دارد. معمولا خانم ها از ترفند های بیشتری برای زیباتر شدن استفاده می کنند. یکی از این ترفند ها، استفاده از مژه مصنوعی می باشد که آن را روی لبه پلک چشم می چسبانند.

مژه مصنوعی از جمله لوازم آرایشی است که خیلی از خانم ها برای پرپشت و بلندتر نشان دادن مژه های خود از آن استفاده می کنند. همانطور که می دانید، داشتن مژه پرپشت و بلند باعث زیباتر شدن چشم ها در خانم ها شده و به همین دلیل از مژه مصنوعی استفاده می کنند که البته نوع مژه مصنوعی، برند، چسب مژه مصنوعی و حتی طریقه چسباندن آن نیز از مواردی است که خیلی از خانم ها با آن ها آشنا نیستند و گاهی اوقات دچار بیماری های چشمی هم می شوند. افرادی هستند که به صورت روزانه از مژه های مصنوعی استفاده می کنند و افراد دیگر در مراسم و مهمانی های خاص، ترجیحا از مژه مصنوعی استفاده می کنند و در واقع استفاده از مژه مصنوعی، همیشه بعد از اتمام آرایش صورت و آرایش چشم انجام می شود تا پودری از لوازم آرایش بر روی مژه ها قرار نگیرد. به جز دو گروه ذکر شده، افراد دیگری هم هستند که به جای استفاده از مژه مصنوعی، از اکستنشن مژه مصنوعی استفاده می کنند که نسبت به چسباندن مژه مصنوعی نیز، دائمی بوده و دارای ماندگاری بسیار بیشتر نیز می باشد.

اگرچه استفاده گهگاهی از مژه مصنوعی صدمه زیادی به چشم ها وارد نمی کند، ولی استفاده پشت سر هم و طولانی مدت از این وسیله، مضرات زیادی برای سلامت چشم خواهد داشت. در این مطلب، مهم ترین این مضرات را برایتان می گوییم.

مضرات مژه مصنوعی

رساندن آسیب به مژه طبیعی فرد

نصب مکرر و طولانی مدت مژه مصنوعی و سپس برداشتن آن از روی چشم، به مژه های اصلی فرد آسیب می رساند.

همانطور که می دانید برای نصب مژه مصنوعی، از نوعی چسب مخصوص استفاده می شود که باید به موازات ریشه مژه اصلی بر روی پلک بالایی مالیده شود تا مژه مصنوعی بر روی آن قرار گیرد.

اگر فرد دقت نکند، ممکن است مقداری از این چسب بر روی مژه اصلی ریخته شود و در هنگام برداشتن، تعدادی از مژه های اصلی هم کنده شوند.

اگر نصب مژه مصنوعی به طور مکرر انجام گیرد، فرصت جبران و رشد مجدد را به مژه های اصلی فرد نمی دهد و در نتیجه فرد به مرور زمان، به مژه های خود آسیب زده و تعداد آنها کم می شود.

اگزما و حساسیت به چسب

از عوارض دیگر نصب مژه های مصنوعی اگزما و حساسیت به چسب آن است. به علت نازک بودن پوست پلک ، خطر حساسیت وجود دارد بنابراین احتمال به وجود آمدن التهاب، خارش و قرمزی دور چشم زیاد است.

التهاب و عفونت چشم

استفاده چند باره از مژه مصنوعی و مواد شیمیایی موجود در چسب مژه مصنوعی سبب می شود رشد باکتری های مضر بر روی چشم ایجاد شود و چشم دچار عفونت گردد. استفاده از ریمل چشم و خط چشم بر روی مژه هایی که به باکتری آلوده شده است، نیز می تواند برای افراد دیگر مضر باشد. موارد زیر سبب می شود به هنگام استفاده از مژه مصنوعی دچار عفونت چشم نشویم :

1. از مژه ها باید به صورت یک بار مصرف استفاده کنید زیرا با هر بار کندن و چسباندن مژه ها دچار آلودگی می شود و به چشم آسیب وارد می کند.

2. با مژه مصنوعی لنز استفاده نکنید زیرا این کار احتمال عفونت چشم را تا چند برابر زیاد می کند.

3. روی مژه مصنوعی ریمل نزنید چون احتمال ابتلا به عفونت و التهاب شدید چشم بالا می رود.

4. از مژه مصنوعی بلند مدت استفاده نکنید زیرا هر چه مژه مصنوعی بیشتر روی چشم بماند، به همان میزان مشکلات ناشی از آن بیشتر می شود.

5. اگر با علائمی مانند پرخونی در چشم، خارش در پلک، ترشح از لبه پلک، درد در چشم و قرمزی در لبه پلک مواجه شدید باید هر چه سریع تر مژه مصنوعی را بردارید.

6. مژه مصنوعی مانند لوازم آرایشی شخصی است؛ پس هیچگاه مژه مصنوعی که کسی استفاده نموده ، مصرف نکنید و به هیچ وجه مژه های مصنوعی خودتان را هم به کسی قرض ندهید.

مواد شیمیایی موجود در چسب مژه مصنوعی در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند، حتی ممکن است در اثر چند بار استفاده مداوم از مژه مصنوعی، مکان مناسبی برای رشد باکتری های مضر بر روی چشم ایجاد شود و چشم دچار عفونت گردد.

همچنین مالیدن ریمل چشم بر روی مژه هایی که به باکتری آلوده شده است، برای افراد دیگر هم می تواند مضر باشد. البته این کار بیشتر در آرایشگاه های زنانه انجام می گیرد که یک ریمل و خط چشم را برای افراد متعددی استفاده می کنند و باکتری را از یک فرد به فرد دیگر انتقال می دهند.

گل مژه

استفاده از مژه مصنوعی سبب ابتلا به عفونت و گل مژه در افرادی که استعداد ابتلا به گل مژه را دارند می شود. افرادی که از مژه های مصنوعی استفاده می کنند بیشتر به گل مژه مبتلا می شوند.

خشک شدن چشم ها

طول مژه های مصنوعی بلندتر از مژه های طبیعی بلند تر است بنابراین جریان هوای رسیده به سطح چشم ها را افزایش می دهد و و باعث خشک شدن سریع چشم ها می شود. همچنین سبب قرار گرفتن چشم ها در معرض مواد ریز موجد در هوا می شود و منجر به سندرم خشکی چشم می شود.

تاری دید

یکی از خطراتی که در کمین افراد استفاده کننده از مژه مصنوعی می باشد، تاری دید و یا حتی کور شدن دائمی در اثر ریختن چسب مژه مصنوعی به داخل چشم فرد است. لذا افراد باید هنگام استفاده از چسب مژه مصنوعی خیلی دقت کنند.

لزوم این دقت زمانی بیشتر بیشتر می شود که فرد استفاده کننده از مژه مصنوعی، از لنز هم استفاده کند. در این صورت به محض احساس سوزش در چشم، باید بلافاصله لنز را از چشم درآورد و مژه مصنوعی را نیز برداشت و چشم ها را شست، زیرا استفاده غلط از مژه مصنوعی در حین نصب آن، می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بینایی فرد وارد کند.

هشدار

دقت داشته باشید که مژه مصنوعی هم تاریخ مصرف دارد. اگر بیش از این تاریخ مصرف شود و یا حد مشخص شده برای نصب روی پلک چشم را رعایت نکنیم، به چشمان خود آسیب خواهیم رساند.

استفاده از نوع نواری مژه مصنوعی نیز می تواند مشکلات مربوط به مژه مصنوعی نواری ایجاد کند و هیچ تفاوتی بین این مژه ها وجود ندارد.

به جای استفاده از مژه مصنوعی ، مژه های طبیعی خود را تقویت کنید. برخی از داروهای خانگی ، غذاها سبب تقویت مژه های می شود .

روغن زیتون و روغن کرچک دو روغن عالی برای تقویت و رشد مژه ها هستند.

شب ها قبل از خواب، آرایش خود را کاملا پاک کنید و سپس با پوشش نازکی ازروغن انتخابی خود، تمام سطح مژه ها را بپوشانید و صبح، مژه های خود را با آب گرم بشویید.

همیشه به آرامی مژه های خود را شانه کنید تا مژه های شما رشد کند و بلند شود.