صابون های اسیدی راهی برای درمان پوست آکنه ای

درمان آکنه

صابون اسیدی چیست؟

صابون های معمول دارای PH قلیایی (بالاتر از 7) است و استفاده مکرر و مرتب از آن ممکن است به پوست آسیب برساند. پوست های حساس به شدت نسبت به این نوع صابون ها واکنش نشون داده و دچار عارضه می شوند. برای جلوگیری از این عوارض استفاده از صابون اسیدی توصیه می شود که در واقع ترکیبی از پن و صابون بوده و PH آن در حد پوست نرمال تنظیم می شود. پن یا Syndet یک شوینده غیرصابونی است که قلیایی نبوده و به پوست آسیبی نمی رساند. صابون اسیدی ملایم، مرطوب کننده و پاک کننده موثری است که چربی پوست را از بین نبرده و PH نرمال پوست را تغییر نمی دهد و از خشکی و کشیدگی پوست جلوگیری می کند.

درمان آکنه با صابون های اسیدی

یک متخصص پوست و مو گفت: کسانی که پوست آکنه ای دارند، باید از صابون های اسیدی استفاده کنند زیرا استفاده از این نوع صابون، تا حدودی به درمانشان کمک می کند.

دکتر امیری، متخصص پوست و مو با اشاره به نکاتی درباره شستشوی پوست افزود: صابون ها ترکیبات قلیایی هستند و پوست نیز حاوی PH اسیدی است. بنابراین، استفاده بیش از حد از صابون می تواند محرک باشد به خصوص برای کسانی که پوست های خشک دارند.

وی ادامه داد: کسانی که پوست چرب دارند استفاده از صابون برای یک یا دوبار در روز برایشان منعی ندارد.

این متخصص پوست و مو در ادامه بیان کرد: بعضی از صابون ها هستند که خنثی هستند یعنی ترکیبات قلیایی ندارند و پوست را تحریک و خشک نمی کنند.

وی تاکید کرد: توصیه می کنیم کسانی که پوست خشک یا آلرژیک دارند از شوینده های غیرصابونی استفاده کنند و بعد از شستشو حتما از کرم مرطوب کننده استفاده کنند. این افراد برای پاک کردن مواد آرایشی حتما از شیرپاک کن استفاده کنند.

امیری در پایان اظهارداشت: کسانی که پوست آکنه ای دارند از صابون های اسیدی باید استفاده کنند. استفاده از این نوع صابون، تا حدودی به درمانشان کمک می کند.